Predmenstrualni sindrom (PMS) obuhvaća razne fizičke i emocionalne tegobe koje se kod žena najčešće javljaju 7 do 14 dana prije menstruacije. Iako većina žena osjeća određene tegobe u razdoblju koje prethodi menstruaciji, intenzitet i trajanje mogu varirati od vrlo blagih i kratkotrajnih tegoba pa sve do intenzivnih tegoba koje traju dulje vrijeme. Takve, intenzivne tegobe, često ometaju svakodnevan život. Kod većine žena simptomi PMS-a nestaju nekoliko sati nakon početka menstruacije.
Simptomi PMS-a
Najčešći simptomi predmenstrualnog sindroma su sljedeći:
- promjene raspoloženja (razdražljivost, ljutnja, depresivnost)
- grčevi u donjem dijelu trbuha
- bolne i napete grudi
- promjene apetita i žudnja za hranom
- nadutost i zadržavanje vode
- pojava akni
Kod nekih žena još se mogu javiti glavobolja, nesanica, težak umor, konstipacija itd.
Uzrok
Uzrok PMS-a još uvijek nije u potpunosti poznat. Pretpostavlja se da su simptomi PMS-a povezani s promjenama razina hormona estrogena i progesterona čija se koncentracija mijenja kroz ciklus. Također, postoje pretpostavke da manjak kalcija, magnezija i neurotransmitera serotonina pridonosi javljanju nekih simptoma PMS-a.
Znanstvena istraživanja su pokazala da višak prostaglandina E2 i F2, a manjak prostaglandina E1 utječe na pojavu mnogih simptoma PMS-a, pogotovo grčeva. Stres i loša prehrana najviše pridonose poremećenom metabolizmu prostaglandina. Radi toga se ženama koje pate od PMS-a preporučuje da vode zdrav život.

Predmenstrualni disforični poremećaj (PMDD)
Predmenstrualni disforični poremećaj (eng. PMDD) je teški oblik PMS-a u kojem su simptomi, pogotovo emocionalni, mnogo jače izraženi. Simptomi PMDD-a se često ponavljaju svaki mjesec i traju kroz gotovo cijelu drugu fazu ciklusa što uvelike otežava normalno funkcioniranje žene u svakodnevnom životu.
Simptomi PMDD-a uključuju:
- depresivno stanje, osjećaj beznađa
- izražena anksioznost i napetost
- iznenadne promjene raspoloženja
- jak umor
- gubitak motivacije za svakodnevne aktivnosti
- izraženo slabljenje koncentracije
- nesanica ili povećana potreba za snom
Osim emocionalnih mogu se javiti i fizički simptomi kao što su glavobolja, bolovi u mišićima i zglobovima, osjećaj nadutosti, porast tjelesne težine.
Istraživanja pokazuju da se PMDD najčešće javlja kod žena u čijoj obitelji postoje dijagnosticirani depresivni poremećaji ili se sumnja na njih. PMDD se pojavljuje u oko 3 do 8% žena u općoj populaciji ali često ostane neprepoznat, a time i neliječen.
Zdrav životni stil
Kao što je gore navedeno nezdrave životne navike mogu uvelike pogoršati simptome PMS-a. Zbog toga se ženama koje pate od PMS-a preporučuje zdrav životni stil u kojem će paziti na razinu stresa u svakodnevnom životu, fizičku aktivnost i najvažnije zdravu prehranu.

Stres djeluje na povećanje prostaglandina E2 i F2 koji mogu pojačati simptome PMS-a a pogotovo grčeve. Iz tog razloga bi prvi korak svake žene koja pati od PMS-a trebalo biti smanjenje stresa u svakodnevnom životu. U današnjem svijetu to nije lako ali je neophodno.
Potrebno je svaki dan naći vrijeme za odmor i opuštanje a nekoliko puta tjedno imati vrijeme samo za sebe. Da bi se povećala otpornost na svakodnevan stres neophodno je dovoljno kvalitetnog sna. To znači 7 do 9 sati sna svaku noć. U slučaju intenzivnog stresa od pomoći mogu biti vježbe dubokog disanja i progresivnog opuštanja mišića.
Poznato je da redovita fizička aktivnost može smanjiti neke simptome PMS-a ali će također pozitivno djelovati na smanjenje stresa i pomoći vam da se bolje osjećate u svom tijelu. Preporučuje se svakodnevna fizička aktivnost kao što je žustro hodanje ili vožnja bicikla u trajanju od najmanje 30 minuta. Treninzi s opterećenjem su također poželjni.
PMS dijeta
Prehrana je vrlo važan faktor kod žena koje pate od PMS-a. Hrana bogata rafiniranim ugljikohidratima, šećerom i transmasnim kiselinama podržava hormonalni disbalans i neravnotežu metabolizma prostaglandina što u konačnici može uzrokovati simptome PMS-a. Također, konvencionalni mliječni proizvodi, crveno meso i žumanjak jaja mogu pojačati simptome PMS-a pa treba razmisliti i o njihovom izbacivanju iz prehrane (barem na neko vrijeme).
Više o PMS dijeti pročitajte ovdje.
Prirodno liječenje PMS-a
Konvencionalna medicina u tretiranju težih simptoma PMS-a koristi nesteroidne antiupalne lijekove, kontracepcijske tablete i antidepresive koji imaju ozbiljne nuspojave. Sve više žena se zbog toga okreće prirodnim rješenjima koja su izrazito učinkovita a nemaju nuspojava.

Kod prirodnog liječenja PMS-a kombiniramo fitoterapiju sa ciljanim dodacima prehrani za koje je ustanovljeno da često nedostaju ženama sa simptomima PMS-a. Glavna biljka koju koristimo za regulaciju hormona kod PMS-a je konopljika. Ona potiče lučenje progesterona, a snižava prolaktin, folikostimulirajući hormon(FSH) i estrogen. Djelujući direktno na hormone koji su u disbalansu ona učinkovito ublažava simptome PMS-a. Potrebno je istaknuti da su dnevne doze koje su propisane na pakiranjima tinktura i ekstrakata konopljike u pravilu preniske da bi bile djelotvorne.
Ulje noćurka sadrži prekusor prostaglandina E1 koji je često deficitaran kod žena koje pate od PMS-a. Prostaglandin E1 smanjuje proupalne prostaglandine E2 i F2 koji mogu stajati iza mnogih simptoma PMS-a. Stoga se preporuča uzimanje kvalitetnog hladno prešanog ulja noćurka nekoliko dana prije pojave simptoma PMS-a.
Kod žena koje pate od PMS-a često se zna ustanoviti manjak magnezija i vitamina B6 pa se preporuča njihova suplementacija. Magnezij se može uzimati oralno i transdermalno (preko kože). Oralni suplementi magnezija bi trebali biti u oblicima koje naše tijelo može adekvatno apsorbirati. Vitamin B6 se može uzimati samostalno ili u B kompleksu kada ga naše tijelo nešto bolje apsorbira.

Omega 3 masne kiseline smanjuju sintezu eikosanoida koji potiču upalu i time djeluju protuupalno u tijelu. Poznato je da njihov deficit može pojačati simptome PMS-a. Stoga se nekim ženama koje pate od PMS-a preporučuje suplementacija kvalitetnih omega 3 (EPA i DHA) u terapeutskim dozama. Također se preporučuje konzumacija plave ribe koja je bogata omegama 3.
Ukoliko su emocionalni simptomi poput promjena raspoloženja i anksioznosti jako izraženi ili je osoba pod konstantnim stresom mogu se prepisati ekstrakti valerijane ili pasiflore. Oni umiruju središnji živčani sustav, a koriste se i kod problema nesanice. Ukoliko osoba pati od PMDD-a možemo prepisati gospinu travu koja izrazito dobro djeluje na depresivna stanja ili griffoniu koja sadrži spoj koji djeluje kao prekursor serotonina.
Simptomi PMS-a su kod određenog broja žena prilično intenzivni i dugotrajni što uvelike remeti kvalitetu života. Prirodno liječenje je učinkovito jer djeluje na srž problema, hormonalni disbalans. Također se pazi i na nadoknadu često deficitarnih vitamina i minerala. Ukoliko je potrebno tretiranje emocionalnih simptoma koristimo individualiziran pristup jer svaka od navedenih biljaka ima svoje specifično polje djelovanja.