Masnoće u krvi se javljaju u obliku HDL i LDL kolesterola te triglicerida. Razina „dobrog“ HDL kolesterola treba biti visoka dok razina „lošeg“ LDL kolesterola treba biti niska jer povećava rizik za razvoj ateroskleroze. Naše tijelo samo sintetizira kolesterol jer je vrlo bitan za mnoge tjelesne funkcije, ali unosimo ga i hranom.
Nezdrava prehrana je osnovni razlog nastanka povišenog LDL kolesterola pa je neophodno promijeniti prehranu da bi se razine kolesterola dovele u parametre koji ne štete zdravlju. Generalno, prehrana kod povišenog kolesterola ne smije sadržavati zasićene masnoće životinjskog podrijetla, margarin, rafinirana ulja i rafinirane ugljikohidrate a treba obilovati raznolikim povrćem uz svakodnevnu umjerenu konzumaciju integralnih žitarica i hladno prešanih biljnih ulja (maslinovo).
Namirnice koje je potrebno izbaciti iz prehrane:
- bijeli kruh, peciva i tjestenina
- masne dijelove mesa i sušeno meso (osobito svinjetina)
- punomasno mlijeko i mliječni proizvodi
- margarin, maslac i svinjska mast
- kremaste kolače s maslacem i margarinom
- majoneza i gotovi umaci
- hranu prženu u dubokom ulju
- veće količine alkoholnih pića

Namirnice koje se preporučuju u prehrani:
- povrće (termički obrađeno i sirovo), pogotovo češnjak
- integralne žitarice i kruh
- riba (sve vrste)
- pileće i pureće meso (bez kože), kuhana govedina i junetina (nemasna)
- voće
- mliječni proizvodi s malo masti (npr. posni sir)
- hladno prešana biljna ulja (maslinovo ulje)
Priprema hrane je također vrlo bitna. Potrebno je izbjegavati hranu koja je pripremljena u dubokom ulju (pomfrit, pohano meso itd.) a prednost dati pirjanju, kuhanju i pripremi na pari. Za pripremu pečene hrane se preporučuje korištenje malih količina kvalitetnih ulja.
Ako osoba ima višak tjelesne težine preporučuje se smršaviti na optimalnu težinu. Tome svakako pogoduje navedena dijeta ali je potrebno uvesti i redovitu fizičku aktivnost da bi došlo do gubitka masnog tkiva. Tjelesna aktivnost bi trebala biti svakodnevna i trajati minimalno 30 minuta dnevno. Idealno bi bilo kombinirati blaže aerobne aktivnosti (pr. žustre šetnje, vožnja bicikla) s treninzima s opterećenjem. Također se preporučuje i prestanak pušenja ukoliko osoba puši.
Više o povišenim masnoćama u krvi i prirodnoj terapiji koja pomaže u njihovoj regulaciji pročitajte ovdje.